Agenda   Steun SRW   Links   Contact   Intranet   Webshop   English   Nederlands  
Zoek
HomeNieuwsvacaturelijst

Oratie Verkerk UM

Op 5 februari 2010 vond de inauguratie plaats van prof.dr. Maarten Verkerk als bijzondere leerstoel Reformatorische Wijsbegeerte aan de Universiteit Maastricht. Titel van zijn oratie was: Herordening van het sacrale. Religie, ethiek en zorginnovatie. Graag geven wij hier een korte samenvatting van deze lezing.

Verkerk startte met een aantal centrale vragen. Hoe verhouden religie en samenleving zich tot elkaar? Wat is de relatie tussen het sacrale en het seculiere, tussen het heilige en het profane? Zoals Verkerk laat zien is deze relatie bijzonder complex en heeft in de loop van de geschiedenis verschillende vormen aangenomen. In ieder geval lijkt elke opvatting over het ‘sacrale’ en het ‘seculiere’ een religieuze visie te verraden en dat elk oordeel over de verhouding tussen cultuur, wetenschap en religie een specifiek filosofisch perspectief op de werkelijkheid vertegenwoordigt. Dit roept een aantal fundamentele filosofische vragen op, volgens Verkerk, die hij aan de orde stelt vanuit het onderzoeksthema ‘innovatieculturen’ van de Faculteit der Cultuur- en Maatschappijwetenschappen, in het bijzonder die van de innovatie in de gezondheidszorg. Op welke manier komen het ‘sacrale’ en het ‘seculiere’ in onze maatschappij naar voren? En welke maatschappelijke implicaties hebben die begrippen – bijvoorbeeld in termen van uitsluiting of vervreemding? Hoe kunnen we een bepaalde visie op het ‘sacrale’ en het ‘seculiere’ legitimeren? En als er verschillende visies zijn op deze thematiek, hoe kan het filosofische debat dan vruchtbaar gevoerd worden?

Wilt u de gehele oratie lezen? Klik dan hier om de oratie te downloaden.

 

Naar nieuwsoverzicht


 

Nieuws 

Inauguratie Glas op VU beschikbaar
De inauguratie van Gerrit Glas, bij de bekleding van de Dooyeweerd-leerstoel aan de VU, getiteld: Wat is christelijke filosofie? is nu beschikbaar. Klik hier om deze te downloaden. 


Lesmodule Nanotechnologie gratis beschikbaar
De lesmodule 'Mag wat kan?' kan nu worden gedownload van deze site. Klik hier om naar de downloads te gaan. 


Nieuwe website SRW gelanceerd
Het SRW heeft een nieuwe website gelanceerd, in het kader van haar project 'Interreligieuze Dialoog Nanotechnologie. Klik hier om naar de site te gaan.